Voleybol nedir?

Duman

Administrator
Yönetici
Admin
Aktif Üye
Katılım
29 Eki 2022
Mesajlar
144
Tepkime puanı
3,540
Puanları
77
file ile ikiye bölünmüş bir sahada oynanır ve iki takımın her birinde altı oyuncu bulunur. Voleybolda amaç, karşı tarafın geri vermemesi için topu filenin üzerinden göndermektir. Her takımın topa file üzerinden vurmak için üç deneme hakkı vardır. Servis atan oyuncu tarafından file üzerinden rakip takıma isabet ettirildiğinde top oyuna girer. Karşılayan takım ralliyi kazanırsa servis atma şansı elde eder ve takımlarındaki oyuncular bir kez saat yönünde döner. Servis atan takım ralliyi kazanırsa bir sayı kazanır ve tekrar servis atar. Serviste top fileyi temizlemeli ve oyuncular set başına 25 veya 15 sayıya kadar oynamalıdır. Kazanan takım ⅔ veya ⅗ set kazanmalıdır (küçük resmi maçlar için 3 set ve NCAA standardı 5 settir). Rakip takım bir hata yaptığında veya servisi geri döndürmediğinde puan verilir.

Diğer herhangi bir rekabet sporu gibi, kurallar oyunda son derece önemli bir rol oynamaktadır. Temel kural şunlardır:

Her iki taraf için sahada 6 oyuncu
Taraf başına maksimum 3 vuruş
Bir puan kazanıldığında, puanı alan takım servis atar.
Top sınır çizgisine çarptığında top
Topu tutmak, tutmak veya atmak yasa dışıdır.
Oyuncular 10 ayak çizgisinde veya içinde bir servisi engelleyemez veya saldıramaz
Top vücudunuzun herhangi bir yeri ile duvara çarparsa
Servis atıldıktan sonra ön hat oyuncuları filede yer değiştirebilirler.
Maçlar setlerden oluşur, set sayısı oyun seviyesine göre belirlenir
Voleybol pozisyonları kazanmanın anahtarıdır. Takımın her yerinde en iyisine sahip olan takımlar başarılı olma eğilimindedir.

Topun savurmasından dış vuruşcu sorumludur. Her iki sıradaki sol taraftan da sorumludurlar.

Sağ taraftaki vurucu, dış vurucuya benzer bir role sahiptir. Pas verirler, saldırırlar, blok yaparlar, servis atarlar ve savunurlar.

Pasör, dış vurucunun smaç yapması için topu ayarlar. Takımlarının gol atmasına izin vermek için hücum fırsatları yaratmaları gerekiyor. Her iki satırda da oynuyorlar ve nasıl blok yapılacağını, servis atılacağını ve savunulacağını bilmeleri gerekiyor.

Orta blokçu rakibi bloke eder. Genellikle servis atma, saldırma ve engelleme becerilerini kullanırlar. Servis attıktan sonra daha defansif oynuyorlar.

Libero, voleybol için daha yeni bir pozisyondur. Sadece arka sıralarda oynamalarına izin verilir. Farklı formalar giyerler ve değiştirilebilir veya başka herhangi bir pozisyonun yerini alabilirler - bir ikameye benzer. Servis atmalarına izin verilmese de, özellikle daha geniş bir alanı kapladıkları için iyi savunma ve pas becerilerine sahip olmaları gerekiyor.

Kullanılan ekipman sadece ağ ve kort, ağı, anteni ve yan bantları tutan direkler ve kablolar ve tabii ki gerçek voleyboldur. İnsanlar voleybol oynarken genellikle koşu ayakkabısı, dizlik, hafif, ter emici, spandex giysiler giyerler.


Voleybol Nedir - Bet Ortam.jpg
Şartlar:

Kill: Bir takım topa smaç yaptığında ve bu bir nokta/yan kenarla sonuçlandığında
Dig: Bir oyuncu zorlu bir ani yükselişten kurtardığında
Çatı: Bir topu bloke ederken, oyuncu ağdan daha yükseğe zıplar.
As: Top diğer takıma servis edildiğinde ve kimse topu almadığında/dokunmadığında
Sideout: Servis atan takım hata yaptığı için top diğer takıma gittiğinde
 
Geri
Üst