Tenis Nedir?

Duman

Aktif Üye
Aktif Üye
Katılım
29 Eki 2022
Mesajlar
144
Tepkime puanı
4,202
Puanları
77
Tanım
İki veya dört kişinin raket kullanarak bir ağa bir topa vurmak için kullandığı bir oyun. Rakibi topa geri vuramadığında bir oyuncu puan kazanır. Tenis tenis kortunda oynanır.

Kökeni ve kullanımı
Tenis kelimesi , 'al, al' anlamına gelen Eski Fransızca 'tenez' kelimesinden türetilen Orta İngilizce 'tenetz' kelimesinden gelir. Sonunda tenise dönüşecek olan oyun, orta çağda Fransız şövalyelerinin favorisiydi ve sporun ilk versiyonlarında topa servis atan oyuncunun 'Tenetz!' diye bağırdığı söyleniyordu. rakibine.
tenis nedir - bet ortam.jpg
Örnekler
Tenis , genellikle iki veya dört kişi tarafından özel raketlerle küçük, keçe kaplı bir topa bir ağ üzerinde ileri geri vurmak için oynanan bir oyunu ifade eder. Tekler tenisi , ağın her iki tarafında birer kişi olmak üzere iki kişi tarafından oynanır. Çiftler tenisi , filenin her iki tarafında ikişer oyuncu bulunan takımlar halinde düzenlenen dört kişi tarafından oynanır.

Tenis , tenis kortu adı verilen düz, dikdörtgen bir yüzeyde oynanır . Tenis kortu, oyunculara puan kazanmak için nerede durmaları veya topa vurmaları gerektiğini söyleyen bölümlere ayrılmıştır. Bel hizasında bir file orta saha boyunca uzanır ve her iki uçta da iki eşit taraf oluşturur. Tenis kortları genellikle kil, çakıl, çim veya suni çimden yapılır.

Bugüne kadar oynanan en uzun profesyonel tenis maçı, 2010 Wimbledon Şampiyonası'nın ilk turunda Amerikalı John Isner ile Fransız Nicolas Mahut arasında oynandı. Bu maç 11 saatten fazla sürdü ve üç gün boyunca oynandı. Sonunda, Isner Mahut'u mağlup ederek turnuvanın ikinci turuna yükseldi.
 
Geri
Üst