Masa Tenisi Nedir?

Duman

Administrator
Yönetici
Admin
Aktif Üye
Katılım
29 Eki 2022
Mesajlar
144
Tepkime puanı
3,508
Puanları
77
(Ping Pong)
Masa Tenisi (ABD'de ping pong olarak adlandırılır) dünyadaki en popüler kapalı spor dallarından biridir. Spor İngiltere'de doğdu ve şu anda dünyadaki hemen hemen tüm ülkeler tarafından oynanıyor. Çinliler son yirmi yıldır spora egemen oldular.

Masa Tenisi, ortasında masayı ikiye bölen bir ağ bulunan dikdörtgen bir masada oynanır. Her yarının ortasında, yarıyı iki kutuya ayıran dikey bir işaret çizgisi vardır. Bir masa tenisi masası 2.74m uzunluğunda ve 1.525m genişliğindedir, yerden 76cm yükseltilir. Oyuncular, küçük bir raket (yarasa veya raket olarak da adlandırılır) kullanarak hafif bir plastik topa masa boyunca ileri geri vururlar. 1902'den beri masa tenisi topları selüloitten yapılmıştır, ancak bunlar artık aşamalı olarak kaldırılmıştır. 1 Temmuz 2014'ten bu yana tüm uluslararası etkinliklerde plastikten yapılmış toplar kullanılıyor. İçi boş plastik toplar sadece 2,7 g ağırlığındadır. Oyun tekli veya çiftli olarak oynanır.

masa tenisi nedir - bet ortam.png
Oyun servisle başlar. Servislerin diğer taraftaki çapraz olarak zıt kutuya inmesi gerekir. Sonraki tüm atışların masanın rakip tarafında herhangi bir yere sıçramasına izin verilir. Servisler, oyuncunun masanın kendi tarafında bir kez sekmesine izin verilen tek atışlardır. Diğer tüm atışlar doğrudan rakip tarafına düşmelidir. Hangi oyuncunun bir servisten puan aldığına bakılmaksızın, her oyuncu alternatif olarak iki kez servis atar. Rakip bir oyuncu, topu masanın yarısına geri döndüremediğinde bir oyuncuya puan verilir.

Masa tenisi maçları en iyi yedi set formatında oynanır ve ilk dört seti kazanan oyuncu maçı kazanır. Her set 21 puan için oynanır ve iki puanlık bir farkla kazanılmalıdır. Bir oyuncu iki puanlık fark olmadan 21'e ulaşırsa, bir oyuncu iki puan önde olana kadar maç devam eder.

Sporun en yüksek yönetim organı olan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF), dünya çapında birçok büyük turnuva düzenlemektedir. Olimpiyatlarda masa tenisi de oynanır .
 
Geri
Üst