Elon Musk'ın Twitter'daki sağ kolu kim?

Duman

Administrator
Yönetici
Admin
Aktif Üye
Katılım
29 Eki 2022
Mesajlar
144
Tepkime puanı
4,029
Puanları
77
Elon Musk, güvendiği yakın çevresindeki adamların da yardımıyla Twitter'ı kendi imajına göre yeniden şekillendirmeye kararlı görünüyor.

Twitter'ın başındaki ilk günlerinde Musk, kişisel avukatının yanı sıra teknoloji yatırımcıları David Sacks ve Jason Calacanis'i de içeren bir grup sadık ve arkadaş kurdu. hem podcast'lerinde hem de sosyal medyada.

Sacks ve Calacanis, herkesin bildiği isimler değil, ancak teknoloji dünyasının en tanınan iki sesi olarak ortaya çıktılar. Sık sık siyaset kurumu, ana akım medya uygulamaları ve hatta bazı Büyük Teknoloji şirketlerinin talimatları hakkında şüphelerini dile getiren popüler podcast'leri “All-In” ile sosyopolitik mücadeleye atlıyorlar.

Musk'ın yörüngesine Twitter'da ilk işten çıkarmaların ilk turunu yürüttüğü bildirilen ünlü müvekkilleri olan bir dava avukatı olan Alex Spiro da katıldı . Musk'ın “savaş odası” aynı zamanda eski bir Twitter ürün lideri ve risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz'in ortağı olan yatırımcı ve podcast yayıncısı Sriram Krishnan ve Musk'ın aile ofisinin başındaki varlık yöneticisi Jared Birchall'ı da içeriyor.

Musk'ın ekibi, şirketin işgücünün geniş bir bölümünü işten çıkarmaya başladı. CNBC'ye göre Cuma günü bir yatırımcı konferansında yapılan bir değiş tokuşta Musk , ekibinin şirketin işgücünün yarısını işten çıkardığını doğruladı .

Musk'ın personel kararları, Twitter'ın geleceği için, politikaların ve iç kuralların en azından kısmen Musk'ın danışmanlarının görüşlerinden yola çıkarak çizildiği olası bir yol haritası sunuyor.
Elon Musk - Bet Ortam.jpg
Teknoloji endüstrisi hakkında iki kitabın yazarı ve Washington Üniversitesi'nde Amerikan tarihi başkanı olan Margaret O'Mara, benzer geçmişlere ve bakış açılarına sahip küçük bir insan çevresi olduğunu söyledi.

Yeni kalabalık, Twitter'da uzun bir görev süresi olan bir C-suite'in yerini aldı ve şirketin en önde gelen kadınları, uzun zamandır yasal ve politik konulardan sorumlu olan pazarlama şefi Leslie Berland ve Vijaya Gadde de dahil olmak üzere gitti. Eski CEO Parag Agrawal on yıldan fazla bir süredir Twitter'da çalışıyordu.

Calacanis geçtiğimiz günlerde Twitter'ı kullanarak kullanıcılara her şeyin yoluna gireceğine ve nefret içeren davranışlara karşı kuralının değişmediğine dair güvence vermeye çalıştı . Salı günü tweet attı “2006'dan beri her gün Twitter kullanıyorum - bu ürün çok özel ve önemli” dedi .

Sacks, Calacanis, Spiro ve Birchall, şirketin geleceği ve oradaki rollerinin doğası hakkındaki sorulara hemen yanıt vermedi. Krishnan yorum yapmayı reddetti.

Sadece birkaç gün kala ve hatta Twitter'ın siyasi gündemin belirlenmesine yardımcı olacağı 2024 cumhurbaşkanlığı yarışmasından önce yapılacak ara seçimlerde risk özellikle yüksek. Ve platformun rolünün altını çizen bazı politikacılar, sosyal medyanın gerçek dünyada siyasi şiddeti körüklemeye yardımcı olduğundan endişe ediyor.

New York firması Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan'ın ortağı olan Spiro'nun işe alınması, Musk'ın bir sokak dövüşçüsü istediğini gösteriyor istediğini gösteriyor . 39 yaşındaki Spiro'nun , kamuoyuna duyurulan savaşlardan çekinmeyen, çetin ceviz bir dava adamı olduğu söyleniyor . Örneğin, geçen yıl bir sözleşme ihlali davasında hip-hop kralı Jay-Z'yi başarıyla temsil etti.

Spiro'nun ortak olduğu hukuk firmasının başkanı John Quinn, Spiro'nun hızlı hareket ettiğini ve zaman kaybetmediğini söyledi - Musk'ın değişken doğasına uygun olabilecek nitelikler.

Quinn bir e-postada, “Ayaklarının üzerinde harika, çok hızlı düşünür ve akılda kalıcı, keskin ifade için bir yeteneği var” dedi.

50 yaşındaki Sacks ve 51 yaşındaki Calacanis, son yirmi yıldaki uzun teknoloji patlaması sırasında zengin oldular ve daha yakın zamanda zenginliklerini podcast'ler, röportajlar, siyasi bağışlar ve Twitter'ın kendisi aracılığıyla büyüyen medya ayak izlerine aktardılar.

Sacks, Musk ile birlikte ilk PayPal çalışanıydı ve grubun kaç şirket kurduğu nedeniyle daha sonra “ PayPal Mafyası ” olarak bilinen bir grubun parçasıydı. Grupta ayrıca Sacks ile birlikte “Çeşitlilik Efsanesi” adlı bir kitap yazan milyarder girişimci ve muhafazakar aktivist Peter Thiel de vardı. (Sacks, o zamandan beri , yüksek öğrenimde çok kültürlülüğü eleştiren kitaptan uzaklaşmaya çalıştı .) Sacks, Microsoft'un 2012'de 1,2 milyar dolara satın aldığı bir işyeri sosyal ağı olan Yammer'ı kurmaya devam etti.

Musk ile daha sonra Twitter anlaşmasının bir parçası olarak kamuoyuna duyurulan kısa mesajlarda Calacanis, kendisini olası bir Twitter CEO'su veya Musk'ın istediği herhangi bir şey olarak gösterdi.

“Beni oyun koçuna koyun!” mesaj attı. Ayrıca, çalışanların istifalarını zorlamak için ofise dönüş yetkisinin kullanılmasını önerdi.

Calacanis ve Sacks, yatırımlarının ötesinde, diğer iki ortak ev sahibi, yatırımcılar David Friedberg ve Chamath Palihapitiya ile birlikte “All-In” podcast'leri ile sadık bir takipçi kitlesi oluşturdular. Kendilerine "en iyiler" diyen dördü, San Francisco Körfez Bölgesi'nde ekonomi, teknoloji, politika ve hayatları hakkında zengin orta yaşlı adamlar olarak konuşuyorlar.

Sacks ve Calacanis, polisle çatışan ve suç politikası üzerine yerel bir tartışmanın merkezi haline gelen solun yükselen bir kahramanı olan eski San Francisco Bölge Savcısı Chesa Boudin'i hatırlamaya yönelik başarılı kampanyaya yoğun bir şekilde dahil oldular.

Sacks, kurumsal grup düşüncesi olarak algıladığı şeye, Big Tech'in sansür rejimine , ilerici hareketin aşırılıklarına ve diğer konulara karşı korku duymasıyla tanınan, ikisinin sesi daha politik olanıdır . Musk'ın "mavi onay" doğrulama rozetleri için 8 dolar talep etme planıyla ilgili bir tweet'te Sacks, "hak sahibi seçkinlere" bir şans verdi.
 
Geri
Üst