E-Spor Nedir?

Duman

Aktif Üye
Aktif Üye
Katılım
29 Eki 2022
Mesajlar
144
Tepkime puanı
4,202
Puanları
77
Esports (veya elektronik sporlar), rekabetçi video oyunlarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Standart video oyunlarından farklıdır, çünkü espor rekabetçidir (insan-insan) ve genellikle geleneksel sporlar gibi ilgi çekici bir izleyici unsuru vardır.

Esports turnuvaları genellikle nakit ödül için birbirleriyle yarışan amatör veya profesyonel oyunculardan oluşur.

Örneğin, League of Legends, birbirlerinin üssünü yok etmek için sanal bir savaş alanında beş oyuncuyla beş oyuncuyu karşı karşıya getirir. Call of Duty, Overwatch ve Counter-Strike gibi atıcılarda, oyuncular bir hedefi tamamlamak için çeşitli modlarda birbirleriyle yarışırlar.
E-sporları, beceri ve profesyonelliğin kutlandığı rekabetçi video oyunları olarak düşünün. Bu seviyede oynayan profesyonel oyuncular, kendi alanlarında profesyonel bir futbolcu veya sporcunun yapacağı gibi, oyunların içini dışını bilir.

Oyuncular ya birbirlerine karşı (FIFA ve Street Fighter gibi oyunlarda) ya da takımlar halinde oynayabilirler. Örneğin, Halo'da dört kişilik iki takım birbirine karşı oynarken, Overwatch'da altı kişilik iki takım yarışıyor.
Erkek ve kadın futbolunun ayrıldığı futbolun aksine, espor teknik olarak karışıktır ve erkek, kadın ve cinsiyete uymayan oyuncular yer alır. Son yıllarda kadın oyuncuların yükselişi arttı ve 'Esporda Kadınlar' gibi girişimlerle birlikte yükselmeye devam ediyor .
tkb8fzj.png
Women in Games verilerine göre 20 kadından 1'inin espor sektöründe yer aldığı tahmin ediliyor ve bu sayı hala oldukça düşük olsa da giderek artıyor. Ve esporda oyuncu seçimi , koçluk, prodüksiyon ve benzeri gibi çeşitli oyuncu olmayan pozisyonlarda bulunan birçok kadın var .
Bunun yanı sıra, espor, fiziksel yetenekten bağımsız olarak herkese açıktır.

En popüler espor oyunlarından bazıları League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, Overwatch, Dota 2 ve Call of Duty'dir, ancak daha birçokları vardır.

Profesyonel takımlarda genellikle oyunculardan en iyi şekilde yararlanmaya ve stratejiler düzenlemeye yardımcı olan koçlar, analistler ve yöneticiler bulunur.

Bazı oyunlar Xbox One veya PS4 gibi konsollarda oynanırken, diğerleri PC'lerde oynanır. Maçlar internet üzerinden çevrimiçi olabilir veya güvenliyse bir LAN bağlantısı üzerinden fiziksel bir etkinlikte (genellikle büyük finallerde) olabilir.

Maçlar, canlı bir fiziksel etkinlikte veya oyunları gerçek zamanlı olarak çevrimiçi olarak yayınlayan Twitch gibi akış platformları aracılığıyla internet üzerinden izleyiciler tarafından izlenebilir.

Size e-spor ölçeğine bir örnek vermek gerekirse, en büyük turnuvalardan bazıları milyonlarca sterlin ödül veriyor. En büyük ödül havuzlarına sahip turnuvalar, 2019 itibariyle 34 milyon dolar ile Dota 2 International ve 30 milyon dolar ile Fortnite Dünya Kupası'dır. Bu etkinlikler milyonlarca hayran tarafından izleniyor ve espor sahnesine büyük ilgi gösteriyor.

Profesyonel oyuncular da iyi bir maaş almayı bekleyebilirler. Bu takıma, oyuna ve oyuncuya bağlı olarak büyük ölçüde değişebilse de, en iyi profesyoneller yılda yüz binlerce dolar kazanmayı bekleyebilir. Bu, standart bir maaşın yanı sıra sponsorluk anlaşmaları ve akış bağışlarından gelebilir.

Ancak sözleşmesi olmayan amatör oyuncular için durum çok farklı olabilir. Bunun yerine genellikle düşük seviyeli turnuvalar kazanarak ve kazançların bir bölümünü alarak para kazanmayı veya eğlence için oynamayı hedefleyeceklerdir.

Oyuncu temsili, düzenlemelerde olduğu gibi, son yıllarda esporda devam eden bir konu olmuştur. Şu anda, her oyunun yayıncıları ve geliştiricileri, kuralları kendileri belirler ve bütünlüğü sağlamaktan ve gerektiğinde cezaları dağıtmaktan sorumludur.

Genel olarak, son yıllarda bahisçiler, TV yayıncıları ve Coca Cola gibi endemik olmayan büyük markaların uzaya dahil olmasıyla e-spor büyük ölçüde ilerledi. Ve buradan çıkmanın tek yolu yukarısı.
5u4lxg0.jpg
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst